Apple, metin tabanlı fotoğraf düzenlemeleri için AI aracını tanıttı

Apple, teknoloji sınırlarını bir kez daha zorlayarak, fotoğraf düzenleme konusundaki düşünce tarzımızı dönüştürüyor. California Üniversitesi, Santa Barbara ile işbirliği içinde geliştirilen MGIE modeli ile artık herkes birkaç kelimeyle fotoğrafları kolayca düzenleyebilecek. Karmaşık yazılımları ustalıkla kullanma gerekliliği artık maziye karışıyor. İster kırpma, boyutlandırma, çevirme yapmak isteyin, ister filtrelerle biraz oynama yapın, yapmanız gereken tek şey vizyonunuzu tarif etmek.

MGIE, yani MLLM-Guided Image Editing, yani Metin Yönlendirmeli Görüntü Düzenleme’nin parlaklığı, basit ve karmaşık düzenlemeleri metin komutlarıyla anlayıp uygulayabilme yeteneğinden kaynaklanıyor.

Apple, metin tabanlı fotoğraf düzenlemeleri için AI aracını tanıttı

Fotoğrafınızdaki gökyüzünü daha mavi yapmak istediğinizi hayal edin; MGIE bu isteği, gökyüzünün parlaklığını artırarak gibi spesifik bir eyleme dönüştürüp isteğinizi doğru bir şekilde yerine getiriyor.

Apple, AI düzenleme alanına MGIE ile adım atarak, Adobe gibi kendi AI düzenleme araçlarına sahip endüstri devleriyle rekabete giriyor. Apple, genellikle üretken AI konusunda daha çekimser kalmış olsa da, bu yenilik, CEO Tim Cook’un işaret ettiği gibi ürünlerine daha fazla AI özelliği entegre etme yolunda önemli bir adımı temsil ediyor. MGIE’yi GitHub ve Hugging Face Spaces üzerinde bir web demosu aracılığıyla erişilebilir hale getirmek, yaratıcılar ve teknoloji meraklıları için yeni olanaklar sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir