Merkez Bankası Başkanı Karahan: Dezenflasyon çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz

2024 yılının ilk enflasyon raporu sunumu Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan tarafından gerçekleştirildi. Karahan verdiği mesajda “Dezenflasyon çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Enflasyon görünümünde bozulmaya izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN KARAHAN’DAN DİKKAT ÇEKEN MESAJLAR

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın “Enflasyon Raporu 2024-I” sunumundan öne çıkanlar şu şekilde; “Merkez Bankası olarak güçlü ekibimizle birlikte dezenflasyonu tesis etmeye yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız.

“ENFLASYON BEKLENTİLERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

“EKONOMİMİZİ KALICI FİYAT İSTİKRARINA ULAŞTIRACAĞIZ”

Kalıcı fiyat istikrarına ulaşana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu tahmin ettiğimiz patikaya düşürecek ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız.

“KÜRESEL ÖLÇEKTE PARASAL SIKLIK KORUNACAK”

Küresel olarak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmıştır. Merkez Bankalarının indirim süreçlerini kademeli bir şekilde sürdürecekleri ve küresel ölçekte parasal sıkılığın korunacağı değerlendirilmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir