Netanyahu ve Hamas’tan ateşkes açıklaması

Hamas’ın siyasi lideri İsmail Heniye, “önceliğin Gazze’ye yönelik acımasız saldırıyı durdurmak ve işgal güçlerinin tamamen geri çekilmesi olduğunu” söyleyerek yeni ateşkes teklifinin gözden geçirildiğini duyurdu.

Hamas siyasi bürosu üyesi Muhammed Nazzal, Paris önerisinin Filistin toprakları içindeki ve dışındaki liderleriyle, ardından Kahire’de Katar ve Mısırlı arabulucularla tartışılacağını söyledi.

KALICI ATEŞKES AÇIKLAMASI

“Arabuluculara hedefimizin kalıcı ateşkes olduğunu söyledik ama anlaşmanın ikinci veya üçüncü aşamasında bunu yapabiliriz. İsrail’in Gazze’den çekilmesi olmadan bu yeni öneriyi kabul edemeyiz” dedi Nazzal, El Cezire’ye.

“Her iki taraftan da tüm esirleri serbest bırakmayı hedefliyoruz ama bu noktaya gelinmesi için tabi ki müzakereye ihtiyaç var. Kalıcı ateşkes her iki taraf için de faydalıdır, aksi takdirde bizimle İsrail askerleri arasındaki savaş devam edecek. Bunu aşamalı olarak gerçekleştirmeye hazırız.”

BİR AÇIKLAMA DA NETANYAHU’DAN

İsrail Başbakanı Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinden birinde bulunan Bnei David Askeri Akademisi’nde yaptığı konuşmada, İsrail ile Hamas arasındaki muhtemel esir takası gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Hedeflerine ulaşıncaya ve zafer kazanıncaya kadar” Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceği mesajını veren Netanyahu, olası esir takası mutabakatı için İsrail askerlerini Gazze’den çekmeyeceklerini ve İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinli esiri serbest bırakmayacaklarını söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir