Türkiye’yi EURO 2024’te zorlu rakipler bekliyor

Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) elemelerinde mücadele ettiği D Grubu’nda oynadığı 8 maçta 5 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet sonucunda 17 puanla zirvede yer aldı.

Hırvatistan ise 16 puanla Türkiye’nin ardından Almanya biletini aldı. Grubu Galler 12, Ermenistan 8 ve son sıradaki Letonya 3 puan ile tamamladı.

Öte yandan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) kura çekiminde takımların yer alacağı torbalar da belli oldu.

Grubunu lider olarak tamamlayan Türkiye’nin 2. torbada yer aldığı kura çekimi, Almanya’nın Hamburg kentinde 2 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

  • Torbalarda şu takımlar yer alıyor:
  • 1. Torba: Almanya, Portekiz, Fransa, İspanya, İngiltere, Belçika
  • 2. Torba: Türkiye, Macaristan, Danimarka, Arnavutluk, Romanya, Avusturya
  • 3. Torba: Hollanda, İskoçya, Slovenya, Hırvatistan, Slovakya, Çekya
  • 4. Torba: İtalya, Sırbistan, İsviçre, play-off’tan gelecek 3 takım

PLAY-OFF’TAN ÜÇ TAKIM GELECEK

Play-off etabına Bosna Hersek, Estonya, Finlandiya, Gürcistan, Yunanistan, İzlanda, İsrail, Kazakistan, Lüksemburg, Polonya, Ukrayna ve Galler kaldı. Bu takımlardan üçü mart ayında finaller için bilet alacak.

Play-off’larda A Yolu’na, Uluslar Ligi’nden sadece Polonya ve Galler katılmaya hak kazandı. Bu yolu 4 takıma çıkarmak için D Ligi’ndeki en iyi sıralamaya sahip Estonya eklendi.

Bosna Hersek ve İsrail, UEFA Uluslar Ligi gruplarını lider tamamladılar ve play-off’ta B Ligi Yolu’nda mücadele edecekler.

Uluslar Ligi’nde B gruplarında yer alan ülkelerden (Finlandiya, İzlanda, Ukrayna) biri, yarın çekilecek kurayla A Yolu’nu tamamlayan son takım olacak, diğer ikisi ise B Ligi’nde yer alacak.

  • Play-offlar’daki eşleşmeler şöyle:
  • A Yolu: Polonya-Estonya, Galler-Finlandiya/İzlanda/Ukrayna
  • B Yolu: Bosna Hersek, İsrail, Finlandiya/İzlanda/Ukrayna
  • C Yolu: Gürcistan-Lüksemburg, Yunanistan-Kazakistan

Play-off turu yarı finalleri 21 Mart 2024’te, finalleri ise 26 Mart 2024’te oynanacak. Eşleşmeler tek ayaklı olacak.

EURO 2024 Finalleri ise 14 Haziran-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında düzenlenecek. Almanya’daki 10 şehrin ev sahipliği yapacağı şampiyonanın açılış maçı Münih’teki Allianz Arena, final karşılaşması ise Berlin’deki Olimpiyat Stadı’nda oynanacak.

EURO 2024’e Almanya’nın Berlin, Köln, Münih, Frankfurt, Hamburg, Dortmund, Leipzig, Gelsenkirchen, Stuttgart ve Düsseldorf şehirleri ev sahipliği yapacak.

EURO 2024’te 24 takım 4’erli 6 grupta mücadele edecek. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir